گوهرسنگ عقیق یمنی

قرن هاست سنگ عقیق به عنوان گوهری گرانبها و سنگی برای استفاده در جواهرات یا مجسمه های هنری کوچک استفاده می شود.

خواص سنگ عقیق از نظر طلسم و جادوگری باعث شد بشر از جمله در ایران باستان مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

از بهترین و زیباترین انواع عقیق می توان به عقیق یمنی اشاره داشت. خاستگاه این سنگ عجیب کشور یمن در منطقه جنوبی شهر صنعان است.

عقیق یمنی در رنگ های قرمز، قرمز تیره، نارنجی، قهوه ای، زرد، نباتی و سفید، سیاه، آبی کبود، خاکستری و بنفش یافت می شود.

عقیق دارای طبیعتی گرم  و مرطوب است.

عقیق سنگی است که از دیر باز آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند.

برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است.

عقیق انرژی بسیار زیادی دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط، موجب پاکسازی هاله، از انرژی های منفی می شود.

همچنین عقیق برای تعالی روح و شادابی و ارامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتی های روحی بسیار موثر است.

در روایات و احادیث توجه ویژه ایی به این سنگ شده است و به همراه داشتن این گوهر سفارش زیادی شده است.

این گوهر سنگ دارای فضائلی است که به برخی از آنها در ذیل اشاره می شود:

✨نخستین سنگ ایمان آورنده به خدا، پیامبر و ائمه (ع)

✨با ایمان ترین سنگ در میان سنگ ها

✨اول کوه شهادت دهنده به ولایت امیر مومنان (ع)

✨تسبیح سنگ عقیق و استغفار برای دوستان حضرت محمد (ص)

✨تکلم خداوند با حضرت موسی در حالی که انگشتر عقیق بر دست داشت

✨معراج پیامبر و سخن گفتن خداوند با پیغمبر بین دو کوه عقیق

خواص گوهرسنگ عقیق یمنی در احادیث

در احادیث به استفاده از سنگ عقیق یمنی و انواع دیگر بسیار توصیه شده است:

۱- در روایتی از حضرت محمّد (ص) درمورد این سنگ میخوانیم: در شب معراج که به آسمان ها سفر کردم (به عرش رفتم) به درجه ای رسیدم که نزدیکتر از آن به مرتبه ربوبیّت، ممکن و تصور پذیر نیست. پس خداوند در آنجا با من در میان دو کوه از عقیق سخن گفت. (الشیعه فی احادیث الفریقین، ص ١۶٨)

۲- زیاد قندى از امام موسی کاظم، از پدران بزرگوارش (ع) از حسین بن على (ع) روایتی نقل کرده است که فرمود: هنگامى که خداوند، موسى بن عمران را آفرید و در طور سینا با او سخن گفت، بر زمین نظرى افکند و از نور روى خود عقیق را آفرید، سپس در آن زمان فرمود: بحقّ خودم بر خود لازم کردم که کسى را که (انگشتر) عقیق دست داشته باشد، به آتش جهنم عذاب نکنم به شرط آن که على (ع) را دوست داشته باشد.

۳- امام صادق علیه السلام در روایتی از فواید و خواص عقیق فرموده اند که خداوند دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند می شود دوست دارد با این انگشتر باشد. ( مکارم الاخلاق ص ۸۸ ، وسائل الشیعه : ۵ /۹۱ )

۴- درباب فضیلت و خواص عقیق یمنی ذکر این مورد جالب توجه است که روزی جبرئیل به نزد پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) آمد و فرمود:

«یا محمد ربّی یقرؤک السّلام و یقول لک: البس خاتمک بیمینک و اجعل فصّه عقیقاً و قل لابن عمّک یلبس خاتمه بیمینه و یجعل فصّه عقیقاً…

ای محمد! پروردگارم به تو سلام می رساند و می فرماید: انگشترت را در دست راست کن و سنگ آن را عقیق بگذار و به پسر عمویت (علی (ع)) نیز بگو انگشترش را در دست راست بگذارد و برای آن نگین عقیق قرار دهد».

سپس علی (ع) درباره این سنگ سوال می فرمایند و حضرت محمد (ص) فرمایند: «کوهی است در یمن».

۵- امام صادق (ع) فرمودند: دوست دارم هر مومنی پنج انگشتر در دست داشته باشد، عقیق بابت دفع و دوری  از فقر، فیروزه بابت گشایش در امور، یاقوت برای دفع پریشانی، حدید بابت پیروزی بر دشمنان، درنجف برای آسان شدن امور

۶- از دیگر روایات نقل شده درباره خواص عقیق یمنی این است که حضرت امیر المؤمنین (ع) چهار انگشتر در دست می کردند، انگشتر یاقوت برای شرافت و زیبایی آن، فیروزه برای پیروزی و یاریش، حدید صینی برای قوتش و  انگشتر عقیق یمنی برای محافظت و دفع دشمنان و بلاها.

۷- در حدیث صحیح از حضرت علی بن موسی الرضا (ع) آمده که این گوهر فقر و تنگدستی را برطرف می‌کند و در دست کردن آن، نفاق را از بین می‌برد.

۸- امام رضا (ع) فرمودنده اند هرکه قرعه به این انگشتر بزند، بهره او بهتر و کامل تر بیرون می آید.

۹- در روایتی معتبر از امام جعفر صادق علیه السلام نقل شده است که انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و هرکس که این انگشتر در دست داشته باشد، امید است که عاقبش به خیر و نیکی باشد. (کتاب حلیه المتقین از علامه محمد باقر بن محمد تقی مجلسی)

۱۰- همچنین امام صادق علیه السلام درباره خواص عقیق یمنی فرموده اند که حرز در سفر است و دست کردن انگشتر آن در زمان سفر، انسان را از آسیب های سفر حفظ می‌کند و مصون می دارد. ( کافی ۶ / ۴۷۰ ، الامان ص ۵۲ ، وسائل ۵ / ۸۹ ، و ۹۰ )

۱۱- امیر مومنان علی علیه السلام  می فرمایند : شخصی که انگشتر عقیق در دست دارد و دو رکعت نماز با آن بجا آورد، ثواب آن دو رکعت، برابر است با هزار رکعت نمازی که بدون آن خوانده شود. ( اعلام الدین ص ۳۹۳ ، بحارالانوار : ۸۰ / ۱۸۷ ، عده الداعی ص ۱۳۰ ، وسائل الشیعه ۵ )

خواص معنوی گوهرسنگ عقیق یمنی

۱- همراه داشتن آن فقر را دور می‌کند از بین می برد.

۲- باعث  فراخی و زیادی رزق و روزی می شود.

۳- دفع بلا، در برابر حوادث و خطرات که از صاحب آن محافظت می کند.

۴- برای محافظت از چشم زخم توصیه شده است.

۵- ترس را از بین می‌برد و شجاعت را برای صاحبش به ارمغان می آورد.

۶- سنگ عقیق باعث خوش شانسی و خوش اقبالی فرد استفاده کننده از آن نیز می‌باشد.

خواص عقیق برای بدن

۱- برای درمان بیماری های دستگاه گوارش بسیار مفید است.

۲- دیگر خاصیت از خواص عقیق این است که همراه داشتن آن برای دردهای استخوانی به خصوص کمر درد مفید است.

۳- برای جلوگیری از خونریزی های شدید  به خصوص برای بانوان توصیه می شود.

۴- این سنگ بسیار پر انرژی می‌باشد و برای ناراحتی های روحی و بر طرف شدن غم و اندوه مفید است و همینطور آرامش بخش و باعث نشاط و شادی است.

۵- این سنگ همچنین برای درمان بیماری های پوستی از جمله آکنه استفاده می‌شود. برای این کار باید سنگ را در بالای پوست قرار داده و برای مدت زمان چند دقیقه بصورت دایره وار حرکت دهید.

۶- در زمان خستگی و کوفتگی چشم ها می توانید از تکه‌ای از این سنگ بر روی چشم‌هایتان به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در روز استفاده کنید.

۷- درباره خواص عقیق یمنی و به طور کلی، انواع آن باید به این موضوع اشاره کرد که این سنگ برای درمان بیماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همنطور دردهای ماهیچه ای مناسب و مفید است. چرا که حرکت فوق العاده ی آن باعث شده که مدارات  شفابخش را به سمت خود جذب کرده و تشکیل یک انرژی شفابخش بسیار قوی دهد. شما می توانید با کمی تمرکز و دقت، امواج ساطع شده از این سنگ را به رنگ سبز ببینید. این انرژی در نوع قرمز همیشه به رنگ سبز است.

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان